line_top
DSC00136
green

Ten robot to szczytowe osiągnięcie naszej sekcji, nie tylko pod kątem swojej złożoności, ilości klocków i modułów które wchodzą w jego skład, lecz także pod względem czasu jaki został poświęcony na jego konstruowanie, poprawienie, ulepszanie i znowu poprawianie i znowu… ;-P Jednakże wysiłek włożony w jego budowę jest wprost proporcjonalny do satysfakcji którą daje w momencie uruchomienia go. Drżyjcie wszyscy, którzy wątpiliście w powodzenie naszego projektu – oto przedstawiamy, jedyny i niepowtarzalny: Spinner Factory – Fabryka Bączków 😉 

Działanie robota można zasadniczo podzielić na dwie części: wybór i zebranie śmigieł, które stworzą później bączka, oraz jego nakręcenie. Ale po kolei. Na specjalnej taśmie, wzdłuż której porusza się robot, rozmieszczone są części składowe – śmigła. Po uruchomieniu robot dociera na miejsce początkowe i oczekuje na wybór kombinacji przez użytkownika. Poprzez zbliżenie przedmiotu do czujnika koloru robot identyfikuje poszczególne części, których przyjdzie mu użyć i zapisuje w swojej pamięci. Kiedy części zostały już wybrane, rozpoczyna się proces budowy bączka. Każdorazowo, w zależności od kombinacji, robot podjeżdża po wskazane śmigło, chwyta je z taśmy i przytrzymując część wraca do miejsca startowego. Tak też powoli rdzeń bączka zaczyna się zapełniać i wkrótce wszystko jest już na swoim miejscu. Wówczas rozpoczyna się prawdziwa akcja – kręcenie. Robot stopniowo opuszcza swoje ramię i początkowo nieśmiało, lecz z coraz większą werwą wyciąga prawdziwą moc ze swoich silników. W pewnym momencie kręcący się bączek jest wypuszczany i tak oto może kręcić się prawie bez końca (a tak przynajmniej niosą słuchy).

Pod maską robota znajdują się aż dwie „kostki” – nasze układy sterujące. A to wszystko przez sporą liczbę motorów i sensorów, dzięki którym to cudeńko działa.

Do budowy Spinner Factory zostały użyte:

  • 2 kostki
  • 6 silników
  • 2 czujniki koloru
  • 2 czujniki nacisku

Użyto 2 zestawów podstawowych i jednego rozszerzonego. Poniżej znajduje się galeria naszej fabryki.

line_bottom
Code: Krzysztof Szczepaniec
Design: Adrian Paluch & Mateusz Łapka
Kontakt: robotyka@zsht.pl
© 2014-2024 ZSHT Robotyka. Wszystkie prawa zastrzeżone.