line_top
Hmm, ale tak właściwie to gdzie to ma miejsce w codziennym życiu?
news

Lego Mindstorms EV3 – projekty inżynierskie

Nasz klockowy zestaw bojowy otrzymał solidny upgrade poprzez zakup pakietów rozszerzonych. Czemu więc oprogramowanie, na którym pracujemy miałoby poczuć się gorsze? W żadnym aspekcie nie pozostajemy w tyle i prężnie rozwijamy się na każdym froncie. Takim oto sposobem nasza Sekcja Robotyki stała się szczęśliwym posiadaczem najnowszego pakietu „Projektów Inżynierskich”.

Jest to rozszerzenie do podstawowego oprogramowania Lego Mindstorms EV3. Posiada on zestaw 30 projektów, które nie tylko solidnie przetestują szare komórki i kreatywność każdego robotyka, ale będą też stanowiły idealne wprowadzenie w tajniki techniki, technologii, fizyki i matematyki. Całość podzielona jest na 3 główne części:

Ożyw swojego robota (Make it move) – skupia się na konstrukcyjnej stronie „naszego fachu”. Zadania polegają nie tylko na zaprojektowaniu i zbudowaniu robotów, które będą poruszać się z zastosowaniem silników z czujnikiem obrotu, ale też pomiarze odległości i prędkości, czy kreślenia wielokątów foremnych.

Cofniemy się także do czasów prehistorycznych i postaramy się, aby nasze roboty poruszały się bez użycia kół.

Z tą drobną różnicą, że wszelkie konstrukcyjne mankamenty nie będziemy naprawiać maczugami 😉

Uczyń robota sprytniejszym (Make it smarter) – w teorii, więc postaramy się tworzyć roboty na nasze podobieństwo. W praktyce oznaczać to będzie wyposażanie go w różnorakie czujniki – od czujnika koloru, po czujnik odległości i nacisku, dzięki czemu nasze dzieła otrzymają namiastkę zmysłów.

Stwórz system (Make a system) – w tej części pomieszamy trochę robotom w głowach – w pozytywnym sensie rzecz jasna. Zajmiemy się projektowaniem i tworzeniem oprogramowania, które sprawi, że nasze twory ożyją – lecz nadal będą nam posłuszne. Zapoczątkowanie buntu maszyn podobno ma być w wersji drugiej dodatku, więc czekamy z niecierpliwością ;-P

Przewidujemy, że już wkrótce w naszej pracowni zrobi się tłoczno od ambitnych projektów inżynierskich, górnolotnych pomysłów konstruktorskich oraz krystalicznie czystej kreatywności.

line_bottom
Code: Krzysztof Szczepaniec
Design: Adrian Paluch & Mateusz Łapka
Kontakt: robotyka@zsht.pl
© 2014-2024 ZSHT Robotyka. Wszystkie prawa zastrzeżone.