line_top

Festiwal Nauki

2015-04-16

Pokaz 45
all

W tym roku nasz festiwal przywdział nowe szaty, poszerzając swój zakres o doświadczenia chemiczne, elektronikę oraz matematykę, łącząc przy tym siły z LO imienia O. Balzera, staliśmy się „Festiwalem Nauki”. Dzięki temu mieliśmy szansę zobaczyć przeróżne, bardzo ciekawe wynalazki, wśród których znalazło się miejsce dla naszej sekcji robotyki. Miał on miejsce w dniach 14-15 kwietnia. Zajmując na swoje potrzeby całą scenę w szkolnej auli, członkowie tajnej agencji tworzącej przeróżne projekty mogli zaprezentować swoje tegoroczne dzieła.

W tej edycji festiwalu, prócz ulepszonego sortera kolorów, na naszym stoisku znalazły się:

  • Dragonbird,
  • RT-34,
  • (En)joystick.

Tegoroczny festiwal znów odwiedziła rzesza ludzi. Byli to głównie uczniowie, aczkolwiek znalazło się też wielu dorosłych podziwiających wszystkie wynalazki. Mimo tego, że ilość odwiedzających wzrosła, zainteresowanie naszym stanowiskiem było równie wysokie (o ile nie wyższe) w porównaniu do roku poprzedniego. Najbardziej obleganym robotem był Dragonbird, na którego stanowisku ustawiliśmy planszę odwzorowującą grę Angry Birds. Zadaniem uczestnika było strącenie wszystkich celów za pomocą naszego robota. Żadnemu ze śmiałków ta sztuka się nie udała. Kolejnym z robotów chętnie oglądanych był czołg RT-34 sterowany za pomocą (En)joystick’a. Drugiego dnia festiwalu RT-34 został wzbogacony o uchwyt na telefon, dzięki któremu byliśmy w stanie uzyskać obraz na żywo przy użyciu programu Skype. Dzięki tej nowince technicznej mogliśmy zobaczyć teren całego festiwalu z perspektywy robota. Wszystkim odwiedzającym ten pomysł się spodobał, a każdy chętny mógł spróbować swoich sił w zdalnym prowadzeniu czołgu. Ostatnim z naszych wynalazków był Colour Sorter v2, czyli nic innego, jak ulepszona wersja jego poprzednika(!). Usprawnione oprogramowanie pozwoliło nam przyspieszyć proces sortowania.
Często padały pytania o możliwe zastosowanie naszych idei, na które nasi przedstawiciele z chęcią odpowiadali. Znalazła się też garstka osób zaciekawionych na tyle, że wyciągnęli od naszych informatorów informacje o sposobie i zastosowaniu każdej części robotów. Bardzo miło nam się to tłumaczyło i mamy nadzieję, że udało nam się to zrobić jak najdokładniej. Tymczasem niżej znajduje się odnośnik do galerii zdjęć, ukazujących piękno tego jakże udanego wydarzenia.

line_bottom
Code: Krzysztof Szczepaniec
Design: Adrian Paluch & Mateusz Łapka
Kontakt: robotyka@zsht.pl
© 2014-2024 ZSHT Robotyka. Wszystkie prawa zastrzeżone.