line_top

Colour Sorter V2

2015-04-16

DSC05665
green

Nie każdy ma ochotę na to, by segregować rzeczy, a jako że nasi specjaliści również są ludźmi, toteż nie chce im się tego robić. Właśnie dlatego postanowili wymyślić robota, który zrobi to za nich. Po dłuższym główkowaniu powstała koncepcja na wynalazek, który na zawsze odmieni ich życie(w końcu nie będą musieli sortować małych, kolorowych klocków!).

Z pozoru skomplikowana, konstrukcja ta skrywa zasadniczo prosty mechanizm, który sprawia, że nasza maszyna potrafi segregować klocki. Zasada działania wygląda następująco: Operator, przykładając do czujnika koloru klocek, zapisuje w pamięci „Kostki” informację o jego kolorze. Robot kolejkuje te dane stawiając w pierwszej kolejności klocek, który został najwcześniej zeskanowany. Po każdym przyłożonym klocku, operator umieszcza go w podajniku i powtarza tę samą czynność z kolejnym klockiem. W przypadku, gdy podajnik będzie pełen lub też operator zadecyduje uruchomić maszynę wcześniej, Sorter rozpocznie swoją pracę. Po każdym wrzuconym do pojemnika klocku, sorter wraca na pozycję startową i rozpoczyna kolejny cykl. Po wykonanej pracy, robot czeka na kolejne rozkazy stojąc na początku.

Colour Sorter v2
Nasz robot doczekał się drugiej, ulepszonej wersji, w której proces sortowania został przyspieszony, dzięki zmianie jego działania. Teraz podajnik zapamiętuje swoją pozycję, a co za tym idzie – rusza się bez konieczności powrotu na miejsce początkowe.

Do budowy Colour Sorter’a zostały użyte:

  • Jeden duży silnik;
  • Jeden średni silnik;
  • Czujnik koloru;
  • Czujnik nacisku.

Poniżej znajduje się galeria naszego robota.

line_bottom
Code: Krzysztof Szczepaniec
Design: Adrian Paluch & Mateusz Łapka
Kontakt: robotyka@zsht.pl
© 2014-2024 ZSHT Robotyka. Wszystkie prawa zastrzeżone.